Maailmanädal Ülenurme Gümnaasiumis 9.-13.12.19

Kuigi detsembrikuu on väga kiire kuu, otsustati siiski enne vaheajale suundumist võtta osa MTÜ Mondo maailmahariduskeskus üleskutsest korraldada koolides maailmapäevi. Kuna õpilasi Ülenurmes on kokku üle 1060, siis kindlasti “päevast” ei piisa. Nii otsustatigi korraldada Maailmanädal, mis toimus 09.-13.detsembril.

Jõulupeo proovide vahele mahtusid maailmanädala raames erinevad esinejad ja tegevused kogu kooliperele. Nii mõndagi sai ainetunniga seotud. Esimene kooliaste tutvus õiglase kaubanduse teemadega vaadates Maailmakooli lehel olevaid animatsioone. Hiljem arutati nähtut ja joonistati pilte ning koomikseid. 4. klassid said esmakordselt arvutitunnis ülesande teha slaididega esitlus. Teema ei olnud sugugi kerge. Geograafia õpetaja andis igale paralleelile (5) erinevad usundid, mille kohta tuli nutimaailmast infot otsida. Nädala teises osas esinesid viis julgemat õpilast ning tutvustasid kõikidele neljandikele oma saide ning leitud infot. Nendega koos astus üles ka 11. klassis õppiv vahetusõpilane Naho Kuki Jaapanist, kes rääkis oma koolist, kultuurist ning levinumatest religioonidest koduriigis. Ta tegi seda juba eesti keeles kõneldes. Aasia-teemasid jätkus ka teistele päevadele. 5.-8. klassid kohtusid Brita Lii Seiga, kes on ka Ülenurmes õppinud. Tema jagas oma kogemust vahetusõpilaseks olemisest Hiinas. 9. ja 10. klassid kohtusid tuntud Eesti orientalisti Märt Läänemetsaga, kes õpilastele samuti suurriiki tutvustas.

Nädala alguses toimusid erinevad loengud gümnasistidele. Kõige pealt oli koolil külas Eestis olles Ülenurmes resideeruv Aivar Paidla, kes nüüdseks juba pikemat aega Brüsselis töötanud. Räägiti teemal “Eesti Euroopas ja Euroopa Eestis“ ning maiustati Belgia kommidega. Kohe järgmisel päeval oli õpilastel külas tuntud filosoofia- ja usundiloo õpetaja Toomas Jürgenstein, kellega räägiti usundite kooseksisteeriumisest. Nädala lõpetas Tartu Ülikoolist tulnud külaline – Madis Vasser, kes 8. ja 9. klassidega arutas kliimamuutuste teemal.

Ka ainetunde kasutati leidlikult ära. Perekonnaõpetuse raames vaatasid 11. klassid filme naiste õiguste teemadel (näiteks lapspruutidest), millele järgnesid arutelud. 12. klasside ühiskonnaõpetuse raames arutlesid noored teemal „Aastatuhande arengu eesmärgid“, tehes gruppides mõttekaarte, mis hiljem klassiruumi seinu kaunistama jäid. 6. klassid tutvusid nii  inimeseõpetuse kui ajaloo tunni raames laste õigustega – ühes tunnis vaadates filmi “Kibe šokolaad”, kus lapstööjõu valusaid külgi tutvustati. Inimeseõpetuses sai samal teemal arutades edasi minna ja seejärel animatsioone lasteõiguste teemal luua. Tegu on siiski pikema protsessiga, mis planeeritud nädalal päris valmis ei jõudnud.

Lisaks pandi õpilaste teadmised proovile – Toimus maailmapäevadest inspireeritud geograafia olümpiaadi koolivoor 7. klasside õpilastele, 8.-9. klassid osalesid UNESCO ühendkoolide Läänemere Projekti veebiviktoriinil ning 6.-12. klasside esindused võtsid osa  mälumängusarja “ÜG10K” IV etapist, mis seekord oli naiste ja laste õiguste teemal.

Kokkuvõtlik video: